Szerző Téma: Tespedt Rozmár Fogadó - Off  (Megtekintve 5481 alkalommal)

Nem elérhető Cyrgaan KheaLorn

  • Nemeskyr kardforgató
  • Veterán
  • ****
  • Hozzászólások: 858
  • Aktivitás:
    1%
  • Karma 0
  • A hóhajú erioni
Re:Tespedt Rozmár Fogadó - Off
« Válasz #45 Dátum: 2019. November 30. 16:49:22 »
- a Helyismeret városra nem országra vonatkozik!!

Ez a Helyismeret annyira ostoba egy képzettség...
Értem, hogy mi lett volna vele a cél, de gyakorlatilag egy közepesen életszerű előtörténettel már kb 5-8 Kp-t el kellene lőni rá ahhoz, hogy csak az 1. és 2. fokokat összeszedje az ember. Szerintem csak 3. foktól kéne létezzen a képzettség, és akkor tényleg ismered a várost. De azért ha megfordultál néhányszor Pyarronban, csak tudni fogod, merre keresd a Kapuk Terét (1. fok), ha meg eltöltesz ott egy hónapot, még a kevésbé fontos, de gyakran látogatott helyeket is megjegyzed... (2. fok)
Persze, az igazán helyi dolgokkal nem leszel tisztában, ahhoz kellene Kp.

Szerintem így logikusabb lenne, de így csak van egy karakter, aki bejárta a fél északot a hadsereggel az előtörténete szerint, és nem ismeri csak azt a várost, ahol született...

Nem kötekedni akarok, meg persze tökmindegy, csak mégis olyan furcsán veszi ki magát.

CKL
"A férfit csak ezután vettem észre. Igazi ragadozó volt: hószínű, vállig omló sörény, markáns, óarany árnyalatú, kyr vonású arc, a szeme pedig... förgeteg-szürke, mint vihar után a hajnali ég. Egy tisztavérű kyr."

Alan O'Connor - A Halál hét arca

Nem elérhető wolftern

  • Moderator
  • Veterán
  • *****
  • Hozzászólások: 923
  • Aktivitás:
    0%
  • Karma 0
Re:Tespedt Rozmár Fogadó - Off
« Válasz #46 Dátum: 2019. November 30. 17:35:44 »
CKL! Na ja!  ;D Már gondolkodtam én is ezen... vagyis tudom. Egycer a egyik Kalandmesterem, a ilyen képzettségeket mindenféle kp ráfordítás nélkül megadta.

-szex
-helyismeret
-értékbecslés
stb

A problémám az ezzel h ez nem ÉLETÚT játék. Tehát tökmind1 h város vagy ország, sokkal előrébb senki nincs ezzel. Sőt! Akár még el is fogadhattam, volna Kalidar és Quator felírását, viszont ha olyan helyzetbe kerültök h szükség lenne a képzettségre és mondjuk mindenkinek csak Helyismeret (abaszisz) 3. fok van, azzal nem lendül előrébb a kaland.  ::)

1.fok: eltalál a templomig, v a piactérre
2.fok: tudja hogy ki a városőrség feje, mert már felismeri/ismerte a hely fontosabb/híresebb személyeit Tudatában van h a csöves Pista, aki a Piactéren él/tartózkodik naphosszat, az biztos látta az ott történt eseményeket ->tehát ha a csöves mégsincs ott vajon merre kereshető még.
3.fok: könnyedén útbaigazodik/igazít másokat. A legtöbb kocsma/bordély/műhely/tábor nem ismeretlen számára, mindet névről ismeri.

és most jön amiről igazán beszélni akarok
4.fok: Ha netalán az volna a feladat h egy titkoshelyet/összetevőt bármit kell megtalálni az adott térségben, az a karakter aki Oerissa városát 4.fokú képzettséggel birtokolja már nagyobb eséllyel találhat megoldást, mert együtt él a várossal, benne van a vérkeringésében. Szinte nincs olyan akit nem ismerne egy kicsit, nincs sikátor ahol nem ismer rejtekhelyet, tudja h kell/kinél kell elsimítani egy félreértést. Hol szerezhető be a piacon kívül még információ/tárgy/pénz -Itt arra gondolok h az Ibarában, oázisokra leosztva nem minden nap érhető el víz,bor v bármi ami eszünkbe jut. Ha a JK sokallja amit a kufár ki akar alkudni, de van egy jótevője/révésze ÉS! a JK nem akarja megverni/erőszakolni azt a kalmárt, akkor más módon is hozzájuthat ahhoz a valamihez.

UI: Mindezt nem okoskodásból írtam, hanem a KM-i nézetet, megvilágítva akartam átadni a képzettség hasznosságát. Lehet h szőrözés, de szült már vicces pillanatot, mikor a játékos megtalálta SANYIT, a balfék katonát, aki mindenfelé elvitte -és nem azért mert gonosz volt a KM, hanem szószerint vette a játékos szavát: h a főnökhöz- csak oda nem ami segítette volna az előrébb jutásban.  :D

« Utoljára szerkesztve: 2019. November 30. 17:54:52 írta wolftern »

Nem elérhető Cyrgaan KheaLorn

  • Nemeskyr kardforgató
  • Veterán
  • ****
  • Hozzászólások: 858
  • Aktivitás:
    1%
  • Karma 0
  • A hóhajú erioni
Re:Tespedt Rozmár Fogadó - Off
« Válasz #47 Dátum: 2019. November 30. 19:14:50 »
Üdv!

Persze a képzettség hasznos, meg értem is h nagyjából mire szánták de szerintem az első két foknak nem igazán van értelme.
És igen a szexuális kultúrát is meg lehet adni kb mindenkinek aki túl van az első éjszakáján.
Az értékbecalés nekem kicsit már másabb kategória de végül is hasonló az is. Mondjuk gondolom a terv az volt a készítők részéről, hogy az efféle problémákat hidalja át a tulajdonságpróba...

CKL
"A férfit csak ezután vettem észre. Igazi ragadozó volt: hószínű, vállig omló sörény, markáns, óarany árnyalatú, kyr vonású arc, a szeme pedig... förgeteg-szürke, mint vihar után a hajnali ég. Egy tisztavérű kyr."

Alan O'Connor - A Halál hét arca

Nem elérhető Quator

  • Haladó
  • ***
  • Hozzászólások: 635
  • Aktivitás:
    0%
  • Karma 1
Re:Tespedt Rozmár Fogadó - Off
« Válasz #48 Dátum: 2019. November 30. 19:33:44 »
Személyes véleményem, hogy a Helyismeret képzettségnek semmi értelme úgy, ahogy van.
Még sose láttam olyat, hogy helyismeret képzettségpróbát kellett dobni valamire. (Ezt nem azért mondom, hogy kihívásként értékeld, kedves KM, és most aztán kelljen dobni rá. :give-up: ) Szerintem a játékos és a KM is el tudja képzelni, illetve meg tudják beszélni, hogy reálisan a kaland adott helyszínét ismeri-e a karakter. Mindenféle számolgatás és próba nélkül.

Őszintén a karakternél is azért írtam automatikusan Abasziszt, mert az volt a születési ország és már mentem is tovább.

Az én elképzelésem a Helyismeret (Abaszisz) 3.fok-ról:
Mivel a Karnelian szigetek egyikén született és nevelkedett a karakter, de utána a hadsereggel elvonult ide-oda, illetve nyilván már mászkált egyébként is, így van elképzelése Abasziszról helyismeretileg:
- A Karnelian Szigetbirtok 4-5 szigetből áll, ezeken már mind járt is többször, így ezeket ismeri. Hol a piac, a templom, a kocsma, meg a kaszárnya.
- A szülőhelyén a susnyásban is bóklászott, tehát azt is tudja, hol lehet horgászni, meg napozni, fürödni. Vagy épp hol van tele cápával a víz. Egyszer már árgurult a szirtoldalban növő ostromverő bozóton is, ezért tudja hol van, meg hol lehet közzé csúszni, de oda nem megy.
- A Tengermelléken tudja, hogy mely városokba megy közvetlen "hajójárat" és merre visznek a főbb utak.
- Tudja, hogy Ifin a főváros és nyilván tudja, hogy van egy kerületnyi kikötője, meg ott a Tűtorony is, mert arról mindenki hallott már és csak egy böszmenagy tűszerű torony áll ki a városképből.
- Arról mondjuk fogalma sincs, hogy van olyan aszisz város, hogy Oerissa, mert nem valami híres hely a tengermelléki kaszárnyákban. (Bár a helyiek már lehet elnyomták az "Üdvözöljük Oerissa virágzó városában" turistacsalogató szlogent, így jó-átlagos IQ-val már rájött, hogy most épp itt van.)

Vagy mondjuk Sagrahas-ra sem veszek fel helyismeretet, mert ugyan járt ott a karakter, sőt heteket töltött ott, de a főbb tájékozódási pontok már azóta megváltoztak. Pl nem tudja, hogy a Déli Kapu mellett melyik a legközelebbi fogadó, de arra emlékszik, hogy hol volt az ispotály ahol vergődött. Vagy lenézve a város előtt elterülő síkságra nem tudja, hogy a három út melyik városokba visz, de még ma is pontosan meg tudja mondani, hogy hol volt a toroniak főhadiszállása felállítva, mert minden nap azt próbálták elérni.

Kb így képzelem el, de ez a helyismeret felírása nélkül is reális szerintem.

Nem elérhető wolftern

  • Moderator
  • Veterán
  • *****
  • Hozzászólások: 923
  • Aktivitás:
    0%
  • Karma 0
Re:Tespedt Rozmár Fogadó - Off
« Válasz #49 Dátum: 2019. December 01. 08:26:32 »
Ez is egy nézet. DE! a kivétel erősíti a szabályt  :D

Idézet
Még sose láttam olyat, hogy helyismeret képzettségpróbát kellett dobni valamire. (Ezt nem azért mondom, hogy kihívásként értékeld, kedves KM, és most aztán kelljen dobni rá. :give-up: ) Szerintem a játékos és a KM is el tudja képzelni, illetve meg tudják beszélni, hogy reálisan a kaland adott helyszínét ismeri-e a karakter. Mindenféle számolgatás és próba nélkül.
Még én se láttam, és ebben igazat adok. Viszont a valóságból kiindulva vajon személyesen hány helyet ismersz úgy mint a tenyered?  :wow!: (Ha esetleg épp ilyen "utazó ügynök": postás, árubeszállító stb lennél akkor ezt a kérdés rád nem lehet alkalmazni.  ;) ) De tegye fel az a kezét, aki 2 városnál több településen képes gond nélkül eligazodni! Gondolok itt arra, h megtalálni a autószerelőt, orvost, v egy gazda boltot -önerőből kérdezés nélkül. Amit írtál a továbbiakban, szintén igaz, és főleg a KM-JK közti megeggyezés alapja is.  ;)

Ellenben "van elképzelése Abasziszról helyismeretileg" ez megint olyan h a legtöbb embernek van elképzelése Magyarországról, SŐT más országokról is, de ennyi. Ez pedig nem más mint az iskolában felvett/tanult képzettségek (leginkább földrajz óra)

Szinte mindegyik állításra tudnék ellenpéldát mondani, de nem akarok, mert részben igazad van. Ám amit írtál, azt nem mindegyik játékos mondhatja el (járt Sagrahass mezején pl) És akkor ebből kiindulva Kalidar karaktere is ismeri abasziszt, meg még jónéhány helyet mert épp arra volt dolga?

A konfliktust elodázva, az a véleményem hogy kell ez a képzettség is, és leginkább akkor fog működni a rendszer, ha az általad említett KM-JK kieggyezés megtörténik. Mivel ez nem életút, így valószínű h soha nem lesz ezeknél a karaktereknél sem használva -> ezáltal nincs nagy jelentősége (ha akarjátok akár ingyen is felvehettek helyismeretet)  ;D
 

Nem elérhető Filio Mortale

  • I. számú Patás
  • Legenda
  • *****
  • Hozzászólások: 2227
  • Aktivitás:
    10%
  • Karma 3
  • Szabadkőműves
Re:Tespedt Rozmár Fogadó - Off
« Válasz #50 Dátum: 2019. December 01. 09:30:52 »
Ez is egy nézet. DE! a kivétel erősíti a szabályt  :D

Idézet
Még sose láttam olyat, hogy helyismeret képzettségpróbát kellett dobni valamire. (Ezt nem azért mondom, hogy kihívásként értékeld, kedves KM, és most aztán kelljen dobni rá. :give-up: ) Szerintem a játékos és a KM is el tudja képzelni, illetve meg tudják beszélni, hogy reálisan a kaland adott helyszínét ismeri-e a karakter. Mindenféle számolgatás és próba nélkül.
Még én se láttam, és ebben igazat adok. Viszont a valóságból kiindulva vajon személyesen hány helyet ismersz úgy mint a tenyered?  :wow!: (Ha esetleg épp ilyen "utazó ügynök": postás, árubeszállító stb lennél akkor ezt a kérdés rád nem lehet alkalmazni.  ;) ) De tegye fel az a kezét, aki 2 városnál több településen képes gond nélkül eligazodni! Gondolok itt arra, h megtalálni a autószerelőt, orvost, v egy gazda boltot -önerőből kérdezés nélkül. Amit írtál a továbbiakban, szintén igaz, és főleg a KM-JK közti megeggyezés alapja is.  ;)

Üdv!

Se nem vagyok postás, utazó ügynök de az alábbi városokat eléggé behatóan ismerem lakóhelyemen kívül : Budapest, Békéscsaba, Gyula, Orosháza, Szentes, Gyöngyös, Győr - Szigetköz, Miskolc és környéke, Róma, Lisszabon, Portó.

Nem elérhető Cyrgaan KheaLorn

  • Nemeskyr kardforgató
  • Veterán
  • ****
  • Hozzászólások: 858
  • Aktivitás:
    1%
  • Karma 0
  • A hóhajú erioni
Re:Tespedt Rozmár Fogadó - Off
« Válasz #51 Dátum: 2019. December 01. 10:54:08 »
Még én se láttam, és ebben igazat adok. Viszont a valóságból kiindulva vajon személyesen hány helyet ismersz úgy mint a tenyered?  :wow!: (Ha esetleg épp ilyen "utazó ügynök": postás, árubeszállító stb lennél akkor ezt a kérdés rád nem lehet alkalmazni.  ;) ) De tegye fel az a kezét, aki 2 városnál több településen képes gond nélkül eligazodni! Gondolok itt arra, h megtalálni a autószerelőt, orvost, v egy gazda boltot -önerőből kérdezés nélkül. Amit írtál a továbbiakban, szintén igaz, és főleg a KM-JK közti megeggyezés alapja is.  ;)

Ellenben "van elképzelése Abasziszról helyismeretileg" ez megint olyan h a legtöbb embernek van elképzelése Magyarországról, SŐT más országokról is, de ennyi. Ez pedig nem más mint az iskolában felvett/tanult képzettségek (leginkább földrajz óra)

Szinte mindegyik állításra tudnék ellenpéldát mondani, de nem akarok, mert részben igazad van. Ám amit írtál, azt nem mindegyik játékos mondhatja el (járt Sagrahass mezején pl) És akkor ebből kiindulva Kalidar karaktere is ismeri abasziszt, meg még jónéhány helyet mert épp arra volt dolga?

Üdv!

Természetesen, wolftern, a vita ismét elméleti jellegű, nem hiszem, hogy egy ilyen apróság, mint az amúgy sem használt helyismeret képzettség, nagyon komoly gondokat okozna.

Amúgy, Filio-hoz csatlakozva, én Budapesten élek ugya, de elég sok magyarországi várost behatóan ismerek, pusztán azért, mert sokat jártam arra. Ez nem egy szokatlan dolog szerintem. De ez a képzettségnek maximum a 2. foka, semmiképpen sem 3. Mondjuk nagymamámék faluja, ahol gyerekkoromban laktam, lehet még 3. a fővároson kívül, az összes többi maximum 2. fok. És mivel elég sokat jártam az országban, lehetne Helyismeret (Mo.) 1. vagy akár 2. fokú képzettségem.

De ha arról van szó, hogy meg kéne találni valami titkos társulatot Csepel külsőn, gondban lennék.

Ezért mondtam azt, hoyg szerintem az 1-2. foka a képzettségnek előtörténet alapján adható is lehetne, míg a 3.-4.-5. fok a könyvben feltüntetett Kp mennyiségért vásárolható - jelezve ezzel azt, hogy ha az ember tényleg a postás szintig akarja ismerni a várost, országot, satöbbi, akkor igenis komoly energiákat kell ráfordítania.

Te pl. egy olyan karakternek, aki most 23 esztendős mondjuk Erenben városában született, egy polgári családba, és tizenhárom korában rájött, hogy márpedig bárd szeretne lenni, és Erigowba ment tanulni, melyiket vennéd fel 3. fokra? Mindkét városban 10-10 használható évet élt kb., tehát ugyanannyira ismerheti mind a kettőt.
Továbbra is hangsúlyozom, nem meggyőzni akarlak, nem erről van szó. De érdekel, hogy mások hogyan látják ezt a dolgot, mert, mint minden szabálykönyv, az ÚTK is tele van olyan dolgokkal, amiken házilag mindenki változtatna valamit. Persze, ettől még játsszunk a könyv szerint, nincs nekem azzal semmi gondom, ha a karakterem nem ismeri az egész Quironeiát Alidartól Hesterdamig, mint a tenyerét, mert egyszer látott a falon egy térképet, ez csak egy szabályrendszer-elméleti eszmefuttatás egy tavernában. :)

CKL
"A férfit csak ezután vettem észre. Igazi ragadozó volt: hószínű, vállig omló sörény, markáns, óarany árnyalatú, kyr vonású arc, a szeme pedig... förgeteg-szürke, mint vihar után a hajnali ég. Egy tisztavérű kyr."

Alan O'Connor - A Halál hét arca

Nem elérhető Quator

  • Haladó
  • ***
  • Hozzászólások: 635
  • Aktivitás:
    0%
  • Karma 1
Re:Tespedt Rozmár Fogadó - Off
« Válasz #52 Dátum: 2019. December 01. 15:01:35 »
Egy kicsit más kérdés közjátéknak:

Gondoltam a Dúláshoz is faragni kezdem a karimat, ha már ilyen jól összejött a falanxharcos. ... Viszont az alfórum eltűnt. Akkor erről letettünk végleg és nem dúlunk a másik ágon? :mind-breaker:

Nem elérhető wolftern

  • Moderator
  • Veterán
  • *****
  • Hozzászólások: 923
  • Aktivitás:
    0%
  • Karma 0
Re:Tespedt Rozmár Fogadó - Off
« Válasz #53 Dátum: 2019. December 01. 17:29:46 »
Ejha! Itt aztán megy a duma  ;D

Quator!
A Dúlásról letettem, mert nagyon nyögvenyelősen ment. (Őööö...írásban nem tudom átadni/másként írni. Semmi probléma, megértem.) A nyögvenyelős alatt azt értem, -félre téve a kimaradásod- h CKL és Papa sem sietett a karakterrel, azután mikor visszatértél mindenki csak hápogott. Vagy akarunk játszani vagy nem  :) Plussz soknak érzem a 5 JK-t és a saját játékaim -star wars, ars magica- A falanx harcos bemesélőjét is azért nem írtam még meg, mert tennap már Kalidar bemesélőjénél is teljesen lefáradtan pedig milyen terveim voltak még  :'(

Idézet
Természetesen, wolftern, a vita ismét elméleti jellegű, nem hiszem, hogy egy ilyen apróság, mint az amúgy sem használt helyismeret képzettség, nagyon komoly gondokat okozna.
Persze.  :kacsint: Ezekről a témákról én is szívesen beszélgetek mindaddig amíg nem megy át alpárba meg a rendszer (ÚTK) fikázásába.

Fillió és CKL helyismerete: Ha gonosz akarok lenni, akkor mind2-n Pöstel kezdtetek. Szerintem alap h a fővárosiak többet keresnek, többet tudnak és több mindent láttak már, mint mondjuk én a Afődi gyerek. Természetesen erre sem általánosságban gondolok, mert tuti h van nálam műveltebb alföldi gyerek  ;D olyan aki szintén több várost ismer és a Pestiekre ráhúzott sztereotípiám is igaz. Viszont a nagytöbbségnek SZERINTEM a környező falukon, városon kívül nincs helyismerete az országban. Én sem azt mondom h Nem ismerem Békéscsabát, vagy kunhalast... esetleg OH-t, de ha azt mondanák h a XYZ-nek a háza a orvosi rendelő mellett, akkor nem tudnám h miről beszél az a valaki.

Visszatérve a MÓKUS-ra, valahol/valamikor tanultátok ezt a képzettséget. :mind-breaker: Mivel senki nem úgy születik... Ha a játéknyelvet átültetnénk valóságra (képzettségpont) lehet h 0,5 kp lenne egy Quator által is felvázolt, "tudja hol a horgász hely, mindegyik szigetbirtokon járt" stb Na de akkor is van egy-két hely amit jobban ismertek a többinél. Igazából az egésznek a képzettség pontok a legnagyobb hibája, ami miatt sosem lesz jól modellezhető. A CKL által említett és Quator KM-JK egyességében is, van számomra nyomos oknak számító érv. Azonban (újabb ellenpélda  :D) ha mondjuk valaki kiköltözik Japánba -szándékosan nem angliázom, mert ott szinte egész MO. megfordult már- és elkezd ott dolgozni. Hiába 12.Tsz szakmabeli, sőt lehet h az elköltözés előtt járt már pont abban a városban. Mégse fogja tudni h mi-merre hány méter, miért hova kell menni. De ezt sem kell a szó szoros értelmében venni, mert itt is lehet időfüggvénye, meg h azelőtt mitcsinált ott és ha valaki eltöltötte az adott kultúrában szükséges minimum időt, akkor biztosan h másodjára és harmadjára is eltalál Á-ból B-be. Mindebből arra akarnék kilyukadni, h szorosan összefügg a kultúrával és a nyelvvel is, Magyarországon egy új város megismerése/felfedezése a átlagembereknek semmiféle nehéséget nem okoz. Viszont külföldiában már? :work: Játékteknikailag elég haszontalan -mert sose használta még senki, és csak kp kidobás- viszont kiegészíti a karaktert... részemről teljesebb képet ad egy koncepciónak.  :u-rock: 

UI: igen azt is jó megoldásnak találom, h előtörténetileg (ha gondolja a JK) felírja azokat a helyeket ahol járt/járhatott, DE csak max. 2. fokig. Ebbe a alap ingyen képzettség Kultúra/nyelv/helyismeret. 3.fok nincs benne. Aztán ha a játék során valahol úgy dönt h na márpedig az én karakterem Oerissa városát behatóan ismeri, akkor a megfelelő kp feláldozásával felveszi x-dik fokra.
De az sem egy utolsó, h valószínűleg sosem fogja hasznát látni.  :ohmygod:
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 01. 17:41:37 írta wolftern »

Nem elérhető wolftern

  • Moderator
  • Veterán
  • *****
  • Hozzászólások: 923
  • Aktivitás:
    0%
  • Karma 0
Re:Tespedt Rozmár Fogadó - Off
« Válasz #54 Dátum: 2019. December 01. 19:11:41 »
Quator és Kalidar!

Részemről kész vagyok a bemesélővel, innentől bármikor írhattok. Szabad kezet kaptok, éljetek!  :ufo:  :D  Igazából ha valakiben felmerülne a határozatlanság érzése, akkor jó úton jár.  :panic: Egyelőre a többiek miatt nem konkretizálok, de ha véletlenül ti megteszitek helyettem pl (a városi forgatagon átkelni olyan volt mint egy zubogó folyón...) akkor a nyüzsgő várost is megtartjuk.  :kacsint:

Nem elérhető Cyrgaan KheaLorn

  • Nemeskyr kardforgató
  • Veterán
  • ****
  • Hozzászólások: 858
  • Aktivitás:
    1%
  • Karma 0
  • A hóhajú erioni
Re:Tespedt Rozmár Fogadó - Off
« Válasz #55 Dátum: 2019. December 01. 19:21:04 »

Fillió és CKL helyismerete: Ha gonosz akarok lenni, akkor mind2-n Pöstel kezdtetek. Szerintem alap h a fővárosiak többet keresnek, többet tudnak és több mindent láttak már, mint mondjuk én a Afődi gyerek. Természetesen erre sem általánosságban gondolok, mert tuti h van nálam műveltebb alföldi gyerek  ;D olyan aki szintén több várost ismer és a Pestiekre ráhúzott sztereotípiám is igaz. Viszont a nagytöbbségnek SZERINTEM a környező falukon, városon kívül nincs helyismerete az országban. Én sem azt mondom h Nem ismerem Békéscsabát, vagy kunhalast... esetleg OH-t, de ha azt mondanák h a XYZ-nek a háza a orvosi rendelő mellett, akkor nem tudnám h miről beszél az a valaki.

Ennek az aktuális lakhelyhez semmi köze. Egyszerűen az kell hozzá, hogy az ember a munkájából adódóan vagy a hobbijából adódóan többet jár-kel az országban. Hobbimadarászként és túrázóként elég sok helyen megfordultam már az országban, de a munkám miatt egész Orosháza környékén meg Kisköre környékén is elég sokat jártam. Az, hogy Pesten élek, az ebből a szempontból teljesen jelentéktelen, ennek a tanultsághoz sincsen semmi köze.

Azonban (újabb ellenpélda  :D) ha mondjuk valaki kiköltözik Japánba -szándékosan nem angliázom, mert ott szinte egész MO. megfordult már- és elkezd ott dolgozni. Hiába 12.Tsz szakmabeli, sőt lehet h az elköltözés előtt járt már pont abban a városban. Mégse fogja tudni h mi-merre hány méter, miért hova kell menni. De ezt sem kell a szó szoros értelmében venni, mert itt is lehet időfüggvénye, meg h azelőtt mitcsinált ott és ha valaki eltöltötte az adott kultúrában szükséges minimum időt, akkor biztosan h másodjára és harmadjára is eltalál Á-ból B-be. Mindebből arra akarnék kilyukadni, h szorosan összefügg a kultúrával és a nyelvvel is, Magyarországon egy új város megismerése/felfedezése a átlagembereknek semmiféle nehéséget nem okoz. Viszont külföldiában már? :work: Játékteknikailag elég haszontalan -mert sose használta még senki, és csak kp kidobás- viszont kiegészíti a karaktert... részemről teljesebb képet ad egy koncepciónak.  :u-rock:

Ezt nem egészen értem. Mi köze a szakmának ahhoz, hogy új helyen kezdesz dolgozni?
Ha elköltözne valaki Tokióba, természetesen energiát kéne arra fordítson, hogy megismerje a várost. Ha még itthonról teszi meg, térképekkel meg a net bújásával, az is az, meg ha kimegy lesz ami lesz alapon, az is az. Tanulás, az illető által belefektetett energia.
A nyelv és a kultúra ismerete pedig mindössze gyorsítja szerintem a folyamatot, azért még Japánban is meg tudnál különböztetni egy szállodát egy kovácsműhelytől, azt hiszem... :)

UI: igen azt is jó megoldásnak találom, h előtörténetileg (ha gondolja a JK) felírja azokat a helyeket ahol járt/járhatott, DE csak max. 2. fokig. Ebbe a alap ingyen képzettség Kultúra/nyelv/helyismeret. 3.fok nincs benne. Aztán ha a játék során valahol úgy dönt h na márpedig az én karakterem Oerissa városát behatóan ismeri, akkor a megfelelő kp feláldozásával felveszi x-dik fokra.
De az sem egy utolsó, h valószínűleg sosem fogja hasznát látni.  :ohmygod:

Egyetértek. :)

CKL
"A férfit csak ezután vettem észre. Igazi ragadozó volt: hószínű, vállig omló sörény, markáns, óarany árnyalatú, kyr vonású arc, a szeme pedig... förgeteg-szürke, mint vihar után a hajnali ég. Egy tisztavérű kyr."

Alan O'Connor - A Halál hét arca

Nem elérhető wolftern

  • Moderator
  • Veterán
  • *****
  • Hozzászólások: 923
  • Aktivitás:
    0%
  • Karma 0
Re:Tespedt Rozmár Fogadó - Off
« Válasz #56 Dátum: 2019. December 01. 19:45:01 »
Idézet
Ezt nem egészen értem. Mi köze a szakmának ahhoz, hogy új helyen kezdesz dolgozni?
Ha elköltözne valaki Tokióba, természetesen energiát kéne arra fordítson, hogy megismerje a várost. Ha még itthonról teszi meg, térképekkel meg a net bújásával, az is az, meg ha kimegy lesz ami lesz alapon, az is az. Tanulás, az illető által belefektetett energia.
A nyelv és a kultúra ismerete pedig mindössze gyorsítja szerintem a folyamatot, azért még Japánban is meg tudnál különböztetni egy szállodát egy kovácsműhelytől, azt hiszem... :)

:D

Hát az amit az elején írtál, h minden egyes kaland után lehetne új helyismeretet felvenni. Én szakembör módjára átültettem a valóságba, h van hozzá eszed (kp) és Tókijóba költözöl, attól te még nem fogod tudni mi merre van.  ;D

Az tuti h megbírja különböztetni a szállodát meg a kovácsműhelyet, viszont ez nem teljesen olyan, mivel a mókuska a KÖZÉPKORBAN van, ahol az épületek (kivétel az általad említett kovács műhely) kivitelezésénél nem lehetett utalni a jellegére. -Nem, ne a ERŐD vs lakóházra gondoljunk- Hanem mondjuk egy fogadó és a kaszárnya koncepcióra. Mind2 lehettett akár, egy v két szintes is. Fából/kőbül. Maga az épület kinézete nem árulta el az idegennek, h mi a rendeltetése. Most azért egy iskolát, v kórházat, esetleg vasút állomást könyebben meg tudunk különböztetni.

Idézet
Ennek az aktuális lakhelyhez semmi köze. Egyszerűen az kell hozzá, hogy az ember a munkájából adódóan vagy a hobbijából adódóan többet jár-kel az országban. Hobbimadarászként és túrázóként elég sok helyen megfordultam már az országban, de a munkám miatt egész Orosháza környékén meg Kisköre környékén is elég sokat jártam. Az, hogy Pesten élek, az ebből a szempontból teljesen jelentéktelen, ennek a tanultsághoz sincsen semmi köze.
Ja, persze. Nem arra gondoltam h ki hol lakik. Hanem míg itt nálunk Szegeden legtöbben 10-15-30km-t utaznak a munkahelyükig a embörök, addig arra felé elég sokan 60-100 v többet is. Ezáltal kicsit más helyzetben vannak az ott élők.  :D
Azt meg már/még Fillio üzenete előtt írtam, h ha az embernek nem a munkájából adódik (a hobbit kifelejtettem  :wtf:) a helyismeret, akkor nincsenek annyira sokan azok akik több várost is ismernek behatójan. Természetes h a környékbeli falvakat/városokat ismeri az ember (ezért gondoltam h maradhatna Abaszisz is) viszont tuti h a magyarok 1-2% az aki a egész országot jól ismeri. És nálam ez nem azt jelenti, h jártam már itt is, ott is, hanem tudja h pusztaröcsöge1 melyik megyében van, Biri néne mikor megy a gyógycereiért pusztaottlakán. Tehát benne van az adott város vérkeringésébe. Szerintem ezek a emberek a Jegyzők, sok mindenkit ismernek, sőt a másik falu/várost is.
Nehéz ez a kérdés, mert mindig vannak jó ellenpéldák, amire szintén azt tudom mondani amit már megállapítottunk. Szerintem kell, mert kiegészíti a karaktert, de igazából KM-JK megegyezésen múlik a kalandban. Sőt ha nagyon feszegeti a játékos, még akár kp nélkül is felvehet helyismeret képzettséget, mert haszontalan illetve, igazán a 4.foktól, lehetne kihasználni bizonyos kalandokban.

Nem elérhető Filio Mortale

  • I. számú Patás
  • Legenda
  • *****
  • Hozzászólások: 2227
  • Aktivitás:
    10%
  • Karma 3
  • Szabadkőműves
Re:Tespedt Rozmár Fogadó - Off
« Válasz #57 Dátum: 2019. December 01. 20:04:25 »
..................................
Fillió és CKL helyismerete: Ha gonosz akarok lenni, akkor mind2-n Pöstel kezdtetek. Szerintem alap h a fővárosiak többet keresnek, többet tudnak és több mindent láttak már, mint mondjuk én a Afődi gyerek. Természetesen erre sem általánosságban gondolok, mert tuti h van nálam műveltebb alföldi gyerek  ;D olyan aki szintén több várost ismer és a Pestiekre ráhúzott sztereotípiám is igaz. Viszont a nagytöbbségnek SZERINTEM a környező falukon, városon kívül nincs helyismerete az országban. Én sem azt mondom h Nem ismerem Békéscsabát, vagy kunhalast... esetleg OH-t, de ha azt mondanák h a XYZ-nek a háza a orvosi rendelő mellett, akkor nem tudnám h miről beszél az a valaki.

Kikérem magamnak  :punk: nem vagyok fővárosi  :XP: úgy kezdtem, hogy "A lakóhelyemen kívül" amit nem nevesítettem  8)

Nem elérhető Cyrgaan KheaLorn

  • Nemeskyr kardforgató
  • Veterán
  • ****
  • Hozzászólások: 858
  • Aktivitás:
    1%
  • Karma 0
  • A hóhajú erioni
Re:Tespedt Rozmár Fogadó - Off
« Válasz #58 Dátum: 2019. December 03. 11:23:36 »
Üdv!

Filio: nem, mintha az adatlapodon nem volna nevesítve... :D

Más.
A napokban elkészülök a karakterrel, azt hiszem.

CKL
"A férfit csak ezután vettem észre. Igazi ragadozó volt: hószínű, vállig omló sörény, markáns, óarany árnyalatú, kyr vonású arc, a szeme pedig... förgeteg-szürke, mint vihar után a hajnali ég. Egy tisztavérű kyr."

Alan O'Connor - A Halál hét arca

Nem elérhető Papa Ocha

  • True Nigga Spirit
  • Kezdő
  • **
  • Hozzászólások: 191
  • Aktivitás:
    0%
  • Karma 0
  • Los Angelesi Voodoo Herceg
Re:Tespedt Rozmár Fogadó - Off
« Válasz #59 Dátum: 2019. December 07. 20:02:41 »
Ahogy nézem eléggé martial akarom mondani harcos a karakter felhozatal. Jómagam akkor hozok valami varázs oldali dolgot. Lehet ma végre legalább a karakterlap összeáll.
"The secret we should never let the gamemasters know is that they don't need any rules." ~ Gary Gygax